Tegnforklaring Legend
Forekomst ikkehekkere Occurrence Non-breeders
N<5= Sjelden. Færre enn 5 registreringer Nf= Frequent (annual occurrence in small numbers, regulary occurring
N<20= Sjelden. Færre enn 20 registreringer No= Occasional (relatively frequent occasional visitor)
No= Uregelmessig gjest N<20= Rare (fewer than 20 records)
Nf = Regulær, men fåtallig N<5= Rare. Fewer than 5 records)
NB= Registrert bare i Barents/Grønlandshavet NB= Recorded only in Barents/Greenland seas
I= Introdusert, men utdødd.dødd ut. I= Introduced and later extinct
Hekkefugl Breeders
Ba= Tallrik hekkefugl (> 10 000 par) Ba= Abundant annual breeder (> 10 000 par)
Bc= Vanlig hekkefugl (< 10 000 par) Bc= Common annual breeder (< 10 000 par)
Bd= Årlig fåtallig hekkefugl Bd= Common but dispersed breeder
Bu= Uvanlig årlig hekkefugl Bu= Uncommon annual breeder
Bi= Uregelmessig hekkefugl Bi= Irregular breeder (but may have annual breeding attempts)
Bp= Gjør trolig hekkeforsøk Bp= Problable annual breeder
Br2= Hekking registrert mer enn en gang Br2= More than one breeding record
Br1= Hekking registrert en gang Br1= One breeding record
BJ= Bjørnøya BJ= Bear Island
SP= Spitsbergen SP= Spitsbergen
Status i Norsk Sjeldenhetskomite for fugl Status of record
NSKF-ok = godkjent NSKF-ok = Approved by Birds Rarities Committee
NSKF-ub = ikke behandlet (utilfredstillende dokumentert) NSKF-ub = Cannot be approved by the NSKF due to lack of documentation
LRSK-ub = ikke behandlet av lokal komite
Arter registrert  
Order: Anseriformes (andefugler) Status 95 96 97 01 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18
01. Cygnus olor Knoppsvane Mute Swan N<5                                      
02. Cygnus columbianus Dvergsvane Tundra Swan N<20                               .      
03. Cygnus cygnus Sangsvane Whopper Swan Nf                         . . . . .    
04. Anser fabalis Sædgås Bean Goose Nf                         . . .     .  
  Anser fabalis rossicus   N<20                                      
05. Anser brachyrhynchus Kortnebbgås Pink-footed Goose Ba                         . . . . . .  
06. Anser albifrons Tundragås Greater White-fronted Goose Nf                           . .   .    
07. Anser anser Grågås Greyleg Goose Nf,Bp                         . . . . . .  
08. Anser indicus Stripegås Bar-headed Goose N<5                                   .  
09. Anser caerulescens Snøgås Snow Goose Nf                             . . .    
10. Branta canadensis Kanadagås Canada Goose N<20                           . .        
  Branta canadensis interior     N<5                                      
11. Branta hutchinsii Polargås Cackling  Goose N<20                         .   .        
12. Branta leucopsis Hvitkinngås Barnacle Goose Ba                         . . . . . .  
13. Branta bernicla bernicla Ringgås (mørkbuket) Brent Goose Bp                                      
  Branta bernicla hrota Ringgås (lysbuket) Brent Goose Bc                         . . . . . .  
  Branta bernicla nigricans Ringgås Brent Goose N<5                                      
14. Branta ruficollis Rødhalsgås Red-breasted Goose N<5                             .        
15. Tadorna ferruginea Rustand Ruddy Shelduck N<5                                      
16. Tadorna tadorna Gravand Common Shelduck N<20                         .   . . .    
17. Aix galericulata Mandarinand Mandarin Duck N<5                                   .  
18. Anas penelope Brunnakke Eurasian Wigeon No,Bp                         . . . . . .  
19. Anas strepera Snadderand Gadwall N<20                               .      
20. Anas formosa Gulkinnand Baikal Teal N<5                                      
21. Anas crecca Krikkand Eurasian Teal Nf,Bi                         . . . . . .  
22. Anas carolinensis Amerikakrikkand Green-winged Teal N<5                                 .    
23. Anas plathyrhynchos Stokkand Mallard Nf,Bp                         . . . . . .  
24. Anas acuta Stjertand Northern Pintail Nf,Bi                           . . . . .  
25. Anas querquedula Knekkand Garganey N<5                                      
26. Anas discors Blåvingeand Blue-winged Teal N<5                                      
27. Anas clypeata Skjeand Northern Shoveler N<20                           . .        
28. Aythya ferina Taffeland Common Pochard N<5                               .      
29. Aythya collaris Ringand Ring-necked Duck N<5                                      
30. Aythya fuligula Toppand Tufted Duck Nf                         . . . . . .  
31. Aythya marila Bergand Greater Scaup N<20                             .        
32. Somateria mollissima Ærfugl Common Eider Ba                         . . . . . . .
33. Somateria spectabilis Praktærfugl King Eider Bc                         . . . . . .  
34. Somateria fischeri Brilleærfugl Spectacle Eider N<5                         .            
35. Polysticta stelleri Stellerand Steller's Eider No                         . . . . . .  
36. Histrionicus histrionicus Harlekinand Harlequin N<5                         . . .   .    
37. Clangula hyemalis Havelle Long-tailed Duck Bc                         . . . . . . .
38. Melanitta nigra Svartand Black Scoter Nf/BpSP,BiBJ                         . . . . . .  
39. Melanitta fusca Sjøorre Velvet Scoter N<20                             . .      
  Bucephala islandica Islandsand Barrow's Goldeneye N<5                                      
40. Bucephala clangula Kvinand Common Goldeneye No                           . . .      
41. Mergus serrator Siland Red-breasted Merganser No,Bp                           .          
42. Mergus merganser Laksand Goosander N<5                         .            
Order: Galliformes (hønsefugler)
43. Lagopus mutus hyperboreus Svalbardrype Rock Ptarmigan Bc                         . . . . . . .
Order : Gaviiformes (lommer)
44. Gavia stellata Smålom Red-throated Diver Bc                         . . . . . .  
45. Gavia arctica Storlom Black-throated Diver Br1,N<20                                      
46. Gavia immer Islom Great Northern Diver BiBJ,Nf/BpSP                         . . . . . .  
47. Gavia adamsii Gulnebblom Yellow-billed Diver N<20                                      
Order : Podicipediformes (dykkere)
48. Podiceps auritus Horndykker Slavonian Grebe N<5                                 .    
49. Podiceps grisegena Gråstrupedykker Red-necked Grebe N<5                                      
 Order: Procellariiformes (stormfugler)
50. Thalassarche melanophris Svartbrynalbatross Black-browed Albatross N<5,NB                                      
51. Fulmarus glacialis Havhest Northern Fulmar Ba                         . . . . . .  
52. Puffinus griseus Grålire Sooty Shearwater N<5,NB                           .          
53. Puffinus puffinus Havlire Manx Shearwater N<5,NB                                      
54. Oceanites oceanicus Wilsonstormsvale Wilson’s Storm-petrel N<5,NB                                      
55. Hydrobates pelagicus Havsvale European Storm Petrel N<5                                      
56. Oceanodroma leucorhoa Stormsvale Leach's Storm-petrel N<5                             .     .  
Order: Pelecaniformes (pelikanfugler)
57. Morus bassanus Havsule Northern Gannet BdBJ,No                         . . . . . .  
58. Phalacrocorax carbo Storskarv Great Cormorant N<5                           .          
                                     
  Order: Ciconiiformes (storkefugler)                                            
59. Botaurus stellaris Rørdrum Great Bittern N<5                                 .    
60. Egretta alba Egretthegre Great White Egret N<5                                 .    
61. Ardea cinerea Gråhegre Grey Heron N<20                         . .   .      
Order: Accipitriformes (haukefugler)
61. Haliaeetus albicilla Havørn White-tailed Eagle N<20                                      
62. Circus macrourus Steppehauk Pallid Harrier N<5                                      
63. Circus cyaneus Myrhauk Hen Harrier N<5                           .          
64. Accipiter nisus Spurvehauk Eurasian Sparrowhawk N<5                                      
65. Buteo lagopus Fjellvåk Rough-legged Buzzard N<5                                      
Order: Falconiformes (falker)
66. Falco naumanni Rødfalk Lesser Kestrel N<5,NB                                      
67. Falco tinnunculus Tårnfalk Common Kestrel N<5                                      
68. Falco columbarius Dvergfalk Merlin N<5                                      
69. Falco rusticolus Jaktfalk Gyr Falcon Nf                                 .    
70. Falco peregrinus Vandrefalk Peregrine N<5                                      
Order: Gruiformes (tranefugler)
71. Rallus aquaticus Vannrikse Water Rail N<5                                      
72. Gallinula chloropus Sivhøne Common Moorhen N<5                               .      
73. Fulica atra Sothøne Common Coot N<5                                      
74. Grus grus Trane Common Crane N<20                                      
Order: Charadriiformes (vade- måke- og alkefugler)
75. Haematopus ostralegus Tjeld Eurasian Oystercatcher No                         . . . . . .  
76. Charadrius hiaticula Sandlo Ringed Plover Bd                         . . . . . .  
  Charadrius morinellus Boltit Eurasian Dotterel N<5                                      
77. Pluvialis dominica Kanadalo American Golden Plover N<5                                      
78. Pluvialis fulva Sibirlo Pacific Golden Plover N<5,Br1                             . .      
79. Pluvialis apricaria Heilo European Golden Plover Nf,Bu                         . . . . . .  
80. Pluvialis squatarola Tundralo Grey Plover N<20                           .          
81. Vanellus vanellus Vipe Lapwing No                               .      
82. Calidris canutus Polarsnipe Red Knot Nf,Bu                         . . . . . .  
83. Calidris alba Sandløper Sanderling Bu                         . . . . . .  
84. Calidris minuta Dvergsnipe Little Stint N<20                               . .    
85. Calidris temminckii Temmincksnipe Temminck's Stint N<5                                      
86. Calidris bairdii Gulbrystsnipe Baird's Sandpiper N<5                                      
87. Calidris fuscicollis Bonapartesnipe White-rumped Sandpiper N<5                                      
88. Calidris melanotos Alaskasnipe Pectoral Sandpiper Nf,Bp                         . . . . . .  
  Calidris acuminata Spisshalesnipe Sharp-tailed Sandpiper N<5                                      
89. Calidris ferruginea Tundrasnipe Curlew Sandpiper N<20                                      
90. Calidris maritima Fjæreplytt Purple Sandpiper Bc                         . . . . . .  
91. Calidris alpina Myrsnipe Dunlin Bd                         . . . . . .  
  Limicola falcinellus Fjellmyrløper Broad-billed Sandpiper N<5                                      
92. Tryngites subruficollis Rustsnipe Buff-breasted Sandpiper N<5                                 .    
93. Philomachus pugnax Brushane Ruff N<5                                   .  
94. Lymnocryptes minimus Kvartbekkasin Jack Snipe N<5                                      
95. Gallinago gallinago Enkeltbekkasin Common Snipe No                             . . . .  
  Gallinago media Dobbeltbekkasin Great Snipe N<5                                      
96. Scolopax rusticola Rugde Eurasian Woodcock N<20                             .   .    
97. Limosa limosa Svarthalespove Black-tailed Godwit N<20                         .       .    
  Limosa limosa islandica     N<20                                      
  Limosa lapponica Lappspove Bar-tailed Godwit N<5                                      
98. Numenius phaeopus Småspove Whimbrel Nf                           . . . .    
99. Numenius arquata Storspove Eurasian Curlew N<20                             . .      
100. Tringa erythropus Sotsnipe Spotted Redshank N<20                                 .    
101. Tringa totanus Rødstilk Common Redshank Nf,Bp                         . . . . . .  
102. Tringa nebularia Gluttsnipe Common Greenshank N<5                                 .    
103. Tringa glareola Grønnstilk Wood Sandpiper N<5                                 .    
104. Tringa flavipes Gulbeinsnipe Lesser yelloleges N<5                                 .    
105. Tringa ochropus Skogsnipe Green Sandpiper N<5                               .      
106. Tringa solitaria Eremittsnipe Solitary Sandpiper N<5                                      
107. Xenus cinereus Tereksnipe Terek Sandpiper N<5,BJ                                      
108. Actitis hypoleucos Strandsnipe Common Sandpiper N<5                                      
109. Actitis macularia Flekksnipe Spotted Sandpiper N<5                                      
110. Arenaria interpres Steinvender Ruddy Turnstone Bd                         . . . . . .  
111. Phalaropus lobatus Svømmesnipe Red-necked Phalarope Bu                         .   . . . .  
112. Phalaropus fulicarius Polarsvømmesnipe Grey Phalarope Bc                         . . . . . .  
113. Stercorarius pomarinus Polarjo Pomarine Skua Nf                         . . . . . .  
114. Stercorarius parasiticus Tyvjo Arctic Skua Bc                         . . . . . .  
115. Stercorarius longicaudus Fjelljo Long-tailed Skua Bu                         . . . . . .  
116. Catharacta skua Storjo Great Skua Bc                         . . . . . .  
117. Larus pipixcan Franklinmåke Franklin's Gull N<5                                      
118. Larus minutus Dvergmåke Little Gull N<5                                      
119. Larus sabini Sabinemåke Sabine's Gull Bu                         . . . . . .  
120. Larus ridibundus Hettemåke Black-headed Gull No, Br1                           . . . . .  
121. Larus philadelphia Kanadahettemåke Bonaparte's gull N<5                                      
122. Larus delawarensis Ringnebbmåke Ring-billed Gull N<5                                      
123. Larus canus Fiskemåke Mew Gull Nf,BuBJ                         . . . . . .  
124. Larus fuscus Sildemåke Lesser Black-backed Gull Nf,BiBJ                         . . . . . .  
  Larus fuscus graellsii "Engelsk sildemåke"   Nf                                      
125. Larus argentatus Gråmåke Herring Gull Nf,Bu                         . . . . . .  
126. Larus glaucoides Grønlandsmåke Iceland Gull Nf,Bp                         .   . . . . .
127. Larus hyperboreus Polarmåke Glaucous Gull Bc                         . . . . . . .
128. Larus marinus Svartbak Great Black-backed Gull Bd                         . . . . . . .
129. Rhodostethia rosea Rosenmåke Ross's Gull No                           .       .  
130. Rissa tridactyla Krykkje Black-legged Kittiwake Ba                         . . . . . .  
131. Pagophila eburnea Ismåke Ivory Gull Bd                         . . . . . .  
132. Larus atricilla Lattermåke Laughing Gull N<5                                      
  Sterna hirundo Makrellterne Common Tern N<5                                      
133. Sterna paradisaea Rødnebbterne Arctic Tern Ba                         . . . . . .  
134. Chlidonias niger Svartterne Black Tern N<5                             .        
135. Uria aalge Lomvi Common Guillemot Ba,BJ                         . . . . . .  
  Uria aalge Lomvi Guillemot Bu,SP                                      
136. Uria lomvia Polarlomvi Brünnich's Guillemot Ba                         . . . . . . .
137. Alca torda Alke Razorbill Bd                         . . . . . .  
138. Cepphus grylle Teist Black Guillemot Ba                         . . . . . . .
139. Alle alle Alkekonge Little Auk Ba                         . . . . . . .
140. Fratercula arctica Lunde Atlantic Puffin Ba                         . . . . . .  
  Lunda cirrhata Topplunde Tufted puffin N<5                                      
Order : Columbiformes (duer)
141. Columba livia Bydue Rock Pigeon I                                      
142. Columba palumbus Ringdue Common Wood Pigeon N<5                                   .  
143. Streptopelia decaocto Tyrkerdue Eurasian Collared Dove N<5                                      
144. Streptopelia turtur Turteldue European Turtle Dove N<5                                      
Order: Cuculiformes (gjøker)
145. Cuculus canorus Gjøk Common Cuckoo N<5                               .      
Order: Strigiformes (ugler)
146. Nyctea scandiaca Snøugle Snowy Owl No                             . . . .  
147. Asio otus Hornugle Long-eared Owl N<5                                      
148. Asio flammeus Jordugle Short-eared Owl N<20                               . .    
Order: Apodiformes (seilere)
149. Apus apus Tårnseiler Common Swift N<20                             . .   .  
                                     
Order :Coraciiformes (råkefugler)                                      
150. Upupa epops Hærfugl Hoopoe N<5                                      
Order: Passeriformes (spurvefugler)
151. Alauda arvensis Sanglerke Sky Lark N<5                                      
152. Eremophila alpestris Fjellerke Horned Lark N<5                                      
153. Riparia riparia Sandsvale Sand Martin N<5                                      
154. Hirundo rustica Låvesvale Barn Swallow No                         . .   . . .  
155. Delichon urbica Taksvale House Martin N<5,Br1                             .        
  Anthus novaeseelandiae Tartarpiplerke Richard's Pipit N<5                                      
156. Anthus rubescens Myrpiplerke Buff-bellied Pipit N<5                                      
157. Anthus pratensis Heipiplerke Meadow Pipit Bi                         . . . . .    
158. Anthus cervinus Lappiplerke Red-throated Pipit N<5                                      
159. Anthus trivialis Skjærpiplerke Water Pipit N<5                                      
160. Anthus spinoletta Trepiplerke Tree Pipit N<5                               .      
161. Motacilla flava Gulerle Yellow Wagtail N<20                                      
162. Motacilla cinerea Vintererle Gray Wagtail N<5                                      
163. Motacilla alba Linerle White Wagtail No,Br1                             .     .  
164. Bombycilla garrulus Sidensvans Bohemian Waxwing No                           .   . .    
165. Cinclus cinclus Fossekall White-throated Dipper N<5                                      
166. Prunella modularis Jernspurv Hedge Accentor N<5                                      
167. Erithacus rubecula Rødstrupe European Robin N<20                                      
168. Luscinia svecica Blåstrupe Bluethroat N<5                                      
169. Phoenicurus phoenicurus Svartrødstjert Black Redstart N<5                                      
170. Phoenicurus ochruros Rødstjert Common Redstart N<5                                      
171. Saxicola rubetra Buskskvett Whinchat N<5                                      
  Saxicola torquata Svartstrupe Stonechat N<5                                      
172. Oenanthe oenanthe Steinskvett Northern Wheatear Nf,Bi                         . . . . . .  
  Oenanthe oenanthe leucorhoa     Nf                                      
173. Turdus torquatus Ringtrost Ring Ouzel N<5                               .      
174. Turdus merula Svarttrost Common Blackbird No                         . . . . . . .
175. Turdus pilaris Gråtrost Fieldfare No                             .       .
176. Turdus philomelos Måltrost Song Thrush N<20                             . . . .  
177. Turdus iliacus Rødvingetrost Redwing No,Bi2                         . . . . . .  
178. Locustella fluviatilis Elvesanger River Warbler N<5                                      
179. Acrocephalus schoenobaenus Sivsanger Sedge Warbler N<5                                      
180. Acrocephalus palustris Myrsanger Marsh Warbler N<5                                 .    
181. Acrocephalus scirpaceus Rørsanger European Reed Warbler N<5                                 .    
182. Locustella certhiola Starrsanger Pallas's Gresshopper W. N<5                           .          
183. Sylvia borin Hagesanger Garden Warbler N<5                                      
184. Sylvia atricapilla Munk Blackcap N<20                             .   .    
185. Sylvia curruca Møller Lesser Whitethroat N<5                                      
186. Phylloscopus inornatus Gulbrynsanger Yellow-browed Warbler N<5                             .        
187. Phylloscopus sibilatrix Bøksanger Wood Warbler N<5                         .            
188. Phylloscopus collybita Gransanger Common Chiffchaff N<5                                   .  
189. Phylloscopus trochilus Løvsanger Willow Warbler N<5                                      
190. Muscicapa striata Gråfluesnapper Spotted Flycatcher N<5                                      
191. Ficedula parva Dvergfluesnapper Red-breasted Flycatcher N<5                                      
192. Ficedula hypoleuca Svarthvit fluesnapper Pied Flycatcher N<5                                      
193. Parus major Kjøttmeis Great Tit N<20                           .   .      
194. Lanius collurio Tornskate Red-backed Shrike N<5                                      
195. Lanius excubitor Varsler Great Grey Shrike N<5                                      
196. Pica pica Skjære Common Magpie N<5                               .      
197. Corvus monedula Kaie Jackdaw N<5                                      
198. Corvus frugilegus Kornkråke Rook N<5                                      
199. Corvus cornix Kråke Hooded Crow N<20                                      
  Corvus corone Svartkråke Carrion Crow                                        
200. Corvus corax Ravn Common Raven N<5                           . .        
201. Sturnus vulgaris Stær Common Starling No, Br1BJ                             .        
202. Passer domesticus Gråspurv House Sparrow N<5                                      
203. Passer montanus Pilfink Eurasian Tree Sparow N<5                           .          
204. Fringilla coelebs Bokfink Chaffinch N<5                         . .   .   .  
205. Fringilla montifringilla Bjørkefink Brambling N<20                         . . . . . .  
206. Carduelis chloris Grønnfink European Greenfinch N<5                                      
  Carduelis flavirostris Bergirisk Twite N<5                                      
207. Carduelis flammea Gråsisik Mealy Redpoll No,Bi                           .          
208. Carduelis hornemanni Polarsisik Arctic Redpoll N<20,Bp                                   .
209. Loxia curvirostra Grankorsnebb Common Crossbill N<5                                      
210. Loxia leucoptera Båndkorsnebb Two-barred crossbill N<5                                      
211. Carpodacus erythrinus Rosenfink Common Rosefinch N<5                                      
212. Pyrrhula pyrrhula Dompap Common Bullfinch N<5                             .        
213. Coccothraustes coccothraustes Kjernebiter Hawfinch N<5                               .      
214. Calcarius lapponicus Lappspurv Lapland Bunting Nf,Bi                         . . . . . .  
215. Plectrophenax nivalis Snøspurv Snow Bunting Bc                         . . . . . .  
216. Emberiza citrinella Gulspurv Yellowhammer N<5                               .      
217. Emberiza rustica Vierspurv Rustic Bunting N<5                                      
218. Emberiza schoeniclus Sivspurv Reed Bunting N<20                             . .      
Totalt 218 bekreftede arter.  
Hybrider  
01. Somateria spectabilis/mollissima ærfugl/praktærfugl   Nf,Bp                                      
02. Larus hyperboreus/argentatus polarmåke/gråmåke   Nf,Bp                                      
Totalt 218 arter Antall arter registrert pr.26.02.2018 80 85 83 88 83 88 106 92 93 82 78 82 69 80 91 91 87 74 11