Tegnforklaring Legend
Forekomst ikkehekkere Occurrence Non-breeders
N<5= Sjelden. Færre enn 5 registreringer Nf= Frequent (annual occurrence in small numbers, regulary occurring
N<20= Sjelden. Færre enn 20 registreringer No= Occasional (relatively frequent occasional visitor)
No= Uregelmessig gjest N<20= Rare (fewer than 20 records)
Nf = Regulær, men fåtallig N<5= Rare. Fewer than 5 records)
NB= Registrert bare i Barents/Grønlandshavet NB= Recorded only in Barents/Greenland seas
I= Introdusert, men utdødd.dødd ut. I= Introduced and later extinct
Hekkefugl Breeders
Ba= Tallrik hekkefugl (> 10 000 par) Ba= Abundant annual breeder (> 10 000 par)
Bc= Vanlig hekkefugl (< 10 000 par) Bc= Common annual breeder (< 10 000 par)
Bd= Årlig fåtallig hekkefugl Bd= Common but dispersed breeder
Bu= Uvanlig årlig hekkefugl Bu= Uncommon annual breeder
Bi= Uregelmessig hekkefugl Bi= Irregular breeder (but may have annual breeding attempts)
Bp= Gjør trolig hekkeforsøk Bp= Problable annual breeder
Br2= Hekking registrert mer enn en gang Br2= More than one breeding record
Br1= Hekking registrert en gang Br1= One breeding record
BJ= Bjørnøya BJ= Bear Island
SP= Spitsbergen SP= Spitsbergen
Status i Norsk Sjeldenhetskomite for fugl Status of record
NSKF-ok = godkjent NSKF-ok = Approved by Birds Rarities Committee
NSKF-ub = ikke behandlet (utilfredstillende dokumentert) NSKF-ub = Cannot be approved by the NSKF due to lack of documentation
LRSK-ub = ikke behandlet av lokal komite
Arter registrert  
Order: Anseriformes (andefugler) Status 95 96 97 01 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17
01. Cygnus olor Knoppsvane Mute Swan N<5                                    
02. Cygnus columbianus Dvergsvane Tundra Swan N<20                               .    
03. Cygnus cygnus Sangsvane Whopper Swan Nf                         . . . . .  
04. Anser fabalis Sædgås Bean Goose Nf                         . . .      
  Anser fabalis rossicus   N<20                                    
05. Anser brachyrhynchus Kortnebbgås Pink-footed Goose Ba                         . . . . .  
06. Anser albifrons Tundragås Greater White-fronted Goose Nf                           . .   .  
07. Anser anser Grågås Greyleg Goose Nf,Bp                         . . . . .  
08. Anser indicus Stripegås Bar-headed Goose N<5                                    
09. Anser caerulescens Snøgås Snow Goose Nf                             . . .  
10. Branta canadensis Kanadagås Canada Goose N<20                           . .      
  Branta canadensis interior     N<5                                    
11. Branta hutchinsii Polargås Cackling  Goose N<20                         .   .      
12. Branta leucopsis Hvitkinngås Barnacle Goose Ba                         . . . . .  
13. Branta bernicla bernicla Ringgås (mørkbuket) Brent Goose Bp                                    
  Branta bernicla hrota Ringgås (lysbuket) Brent Goose Bc                         . . . . .  
  Branta bernicla nigricans Ringgås Brent Goose N<5                                    
14. Branta ruficollis Rødhalsgås Red-breasted Goose N<5                             .      
15. Tadorna ferruginea Rustand Ruddy Shelduck N<5                                    
16. Tadorna tadorna Gravand Common Shelduck N<20                         .   . . .  
  Aix galericulata Mandarinand Mandarin Duck N<5                                    
17. Anas penelope Brunnakke Eurasian Wigeon No,Bp                         . . . . .  
18. Anas strepera Snadderand Gadwall N<20                               .    
19. Anas formosa Gulkinnand Baikal Teal N<5                                    
20. Anas crecca Krikkand Eurasian Teal Nf,Bi                         . . . . .  
21. Anas carolinensis Amerikakrikkand Green-winged Teal N<5                                 .  
22. Anas plathyrhynchos Stokkand Mallard Nf,Bp                         . . . . .  
23. Anas acuta Stjertand Northern Pintail Nf,Bi                           . . . .  
24. Anas querquedula Knekkand Garganey N<5                                    
25. Anas discors Blåvingeand Blue-winged Teal N<5                                    
26. Anas clypeata Skjeand Northern Shoveler N<20                           . .      
27. Aythya ferina Taffeland Common Pochard N<5                               .    
28. Aythya collaris Ringand Ring-necked Duck N<5                                    
29. Aythya fuligula Toppand Tufted Duck Nf                         . . . . .  
30. Aythya marila Bergand Greater Scaup N<20                             .      
31. Somateria mollissima Ærfugl Common Eider Ba                         . . . . .  
32. Somateria spectabilis Praktærfugl King Eider Bc                         . . . . .  
33. Somateria fischeri Brilleærfugl Spectacle Eider N<5                         .          
34. Polysticta stelleri Stellerand Steller's Eider No                         . . . . .  
35. Histrionicus histrionicus Harlekinand Harlequin N<5                         . . .   .  
36. Clangula hyemalis Havelle Long-tailed Duck Bc                         . . . . .  
37. Melanitta nigra Svartand Black Scoter Nf/BpSP,BiBJ                         . . . . .  
38. Melanitta fusca Sjøorre Velvet Scoter N<20                             . .    
  Bucephala islandica Islandsand Barrow's Goldeneye N<5                                    
39. Bucephala clangula Kvinand Common Goldeneye No                           . . .    
40. Mergus serrator Siland Red-breasted Merganser No,Bp                           .        
41. Mergus merganser Laksand Goosander N<5                         .          
Order: Galliformes (hønsefugler)
42. Lagopus mutus hyperboreus Svalbardrype Rock Ptarmigan Bc                         . . . . .  
Order : Gaviiformes (lommer)
43. Gavia stellata Smålom Red-throated Diver Bc                         . . . . .  
44. Gavia arctica Storlom Black-throated Diver Br1,N<20                                    
45. Gavia immer Islom Great Northern Diver BiBJ,Nf/BpSP                         . . . . .  
46. Gavia adamsii Gulnebblom Yellow-billed Diver N<20                                    
Order : Podicipediformes (dykkere)
47. Podiceps auritus Horndykker Slavonian Grebe N<5                                 .  
48. Podiceps grisegena Gråstrupedykker Red-necked Grebe N<5                                    
 Order: Procellariiformes (stormfugler)
49. Thalassarche melanophris Svartbrynalbatross Black-browed Albatross N<5,NB                                    
50. Fulmarus glacialis Havhest Northern Fulmar Ba                         . . . . .  
51. Puffinus griseus Grålire Sooty Shearwater N<5,NB                           .        
52. Puffinus puffinus Havlire Manx Shearwater N<5,NB                                    
53. Oceanites oceanicus Wilsonstormsvale Wilson’s Storm-petrel N<5,NB                                    
54. Hydrobates pelagicus Havsvale European Storm Petrel N<5                                    
55. Oceanodroma leucorhoa Stormsvale Leach's Storm-petrel N<5                             .      
Order: Pelecaniformes (pelikanfugler)
56. Morus bassanus Havsule Northern Gannet BdBJ,No                         . . . . .  
57. Phalacrocorax carbo Storskarv Great Cormorant N<5                           .        
                                   
  Order: Ciconiiformes (storkefugler)                                          
58. Botaurus stellaris Rørdrum Great Bittern N<5                                 .  
59. Egretta alba Egretthegre Great White Egret N<5                                 .  
60. Ardea cinerea Gråhegre Grey Heron N<20                         . .   .    
Order: Accipitriformes (haukefugler)
60. Haliaeetus albicilla Havørn White-tailed Eagle N<20                                    
61. Circus macrourus Steppehauk Pallid Harrier N<5                                    
62. Circus cyaneus Myrhauk Hen Harrier N<5                           .        
63. Accipiter nisus Spurvehauk Eurasian Sparrowhawk N<5                                    
64. Buteo lagopus Fjellvåk Rough-legged Buzzard N<5                                    
Order: Falconiformes (falker)
65. Falco naumanni Rødfalk Lesser Kestrel N<5,NB                                    
66. Falco tinnunculus Tårnfalk Common Kestrel N<5                                    
67. Falco columbarius Dvergfalk Merlin N<5                                    
68. Falco rusticolus Jaktfalk Gyr Falcon Nf                                 .  
69. Falco peregrinus Vandrefalk Peregrine N<5                                    
Order: Gruiformes (tranefugler)
70. Rallus aquaticus Vannrikse Water Rail N<5                                    
71. Gallinula chloropus Sivhøne Common Moorhen N<5                               .    
72. Fulica atra Sothøne Common Coot N<5                                    
73. Grus grus Trane Common Crane N<20                                    
Order: Charadriiformes (vade- måke- og alkefugler)
74. Haematopus ostralegus Tjeld Eurasian Oystercatcher No                         . . . . .  
75. Charadrius hiaticula Sandlo Ringed Plover Bd                         . . . . .  
  Charadrius morinellus Boltit Eurasian Dotterel N<5                                    
76. Pluvialis dominica Kanadalo American Golden Plover N<5                                    
77. Pluvialis fulva Sibirlo Pacific Golden Plover N<5,Br1                             . .    
78. Pluvialis apricaria Heilo European Golden Plover Nf,Bu                         . . . . .  
79. Pluvialis squatarola Tundralo Grey Plover N<20                           .        
80. Vanellus vanellus Vipe Lapwing No                               .    
81. Calidris canutus Polarsnipe Red Knot Nf,Bu                         . . . . .  
82. Calidris alba Sandløper Sanderling Bu                         . . . . .  
83. Calidris minuta Dvergsnipe Little Stint N<20                               . .  
84. Calidris temminckii Temmincksnipe Temminck's Stint N<5                                    
85. Calidris bairdii Gulbrystsnipe Baird's Sandpiper N<5                                    
86. Calidris fuscicollis Bonapartesnipe White-rumped Sandpiper N<5                                    
87. Calidris melanotos Alaskasnipe Pectoral Sandpiper Nf,Bp                         . . . . .  
  Calidris acuminata Spisshalesnipe Sharp-tailed Sandpiper N<5                                    
88. Calidris ferruginea Tundrasnipe Curlew Sandpiper N<20                                    
89. Calidris maritima Fjæreplytt Purple Sandpiper Bc                         . . . . .  
90. Calidris alpina Myrsnipe Dunlin Bd                         . . . . .  
  Limicola falcinellus Fjellmyrløper Broad-billed Sandpiper N<5                                    
91. Tryngites subruficollis Rustsnipe Buff-breasted Sandpiper N<5                                 .  
92. Philomachus pugnax Brushane Ruff N<5                                    
93. Lymnocryptes minimus Kvartbekkasin Jack Snipe N<5                                    
94. Gallinago gallinago Enkeltbekkasin Common Snipe No                             . . .  
  Gallinago media Dobbeltbekkasin Great Snipe N<5                                    
95. Scolopax rusticola Rugde Eurasian Woodcock N<20                             .   .  
96. Limosa limosa Svarthalespove Black-tailed Godwit N<20                         .       .  
  Limosa limosa islandica     N<20                                    
  Limosa lapponica Lappspove Bar-tailed Godwit N<5                                    
97. Numenius phaeopus Småspove Whimbrel Nf                           . . . .  
98. Numenius arquata Storspove Eurasian Curlew N<20                             . .    
99. Tringa erythropus Sotsnipe Spotted Redshank N<20                                 .  
100. Tringa totanus Rødstilk Common Redshank Nf,Bp                         . . . . .  
101. Tringa nebularia Gluttsnipe Common Greenshank N<5                                 .  
102. Tringa glareola Grønnstilk Wood Sandpiper N<5                                 .  
103. Tringa flavipes Gulbeinsnipe Lesser yelloleges N<5                                 .  
104. Tringa ochropus Skogsnipe Green Sandpiper N<5                               .    
105. Tringa solitaria Eremittsnipe Solitary Sandpiper N<5                                    
106. Xenus cinereus Tereksnipe Terek Sandpiper N<5,BJ                                    
107. Actitis hypoleucos Strandsnipe Common Sandpiper N<5                                    
108. Actitis macularia Flekksnipe Spotted Sandpiper N<5                                    
109. Arenaria interpres Steinvender Ruddy Turnstone Bd                         . . . . .  
110. Phalaropus lobatus Svømmesnipe Red-necked Phalarope Bu                         .   . . .  
111. Phalaropus fulicarius Polarsvømmesnipe Grey Phalarope Bc                         . . . . .  
112. Stercorarius pomarinus Polarjo Pomarine Skua Nf                         . . . . .  
113. Stercorarius parasiticus Tyvjo Arctic Skua Bc                         . . . . .  
114. Stercorarius longicaudus Fjelljo Long-tailed Skua Bu                         . . . . .  
115. Catharacta skua Storjo Great Skua Bc                         . . . . .  
116. Larus pipixcan Franklinmåke Franklin's Gull N<5                                    
117. Larus minutus Dvergmåke Little Gull N<5                                    
118. Larus sabini Sabinemåke Sabine's Gull Bu                         . . . . .  
119. Larus ridibundus Hettemåke Black-headed Gull No, Br1                           . . . .  
120. Larus philadelphia Kanadahettemåke Bonaparte's gull N<5                                    
121. Larus delawarensis Ringnebbmåke Ring-billed Gull N<5                                    
122. Larus canus Fiskemåke Mew Gull Nf,BuBJ                         . . . . .  
123. Larus fuscus Sildemåke Lesser Black-backed Gull Nf,BiBJ                         . . . . .  
  Larus fuscus graellsii "Engelsk sildemåke"   Nf                                    
124. Larus argentatus Gråmåke Herring Gull Nf,Bu                         . . . . .  
125. Larus glaucoides Grønlandsmåke Iceland Gull Nf,Bp                         .   . . . .
126. Larus hyperboreus Polarmåke Glaucous Gull Bc                         . . . . . .
127. Larus marinus Svartbak Great Black-backed Gull Bd                         . . . . .  
128. Rhodostethia rosea Rosenmåke Ross's Gull No                           .        
129. Rissa tridactyla Krykkje Black-legged Kittiwake Ba                         . . . . . .
130. Pagophila eburnea Ismåke Ivory Gull Bd                         . . . . .  
131. Larus atricilla Lattermåke Laughing Gull N<5                                    
  Sterna hirundo Makrellterne Common Tern N<5                                    
132. Sterna paradisaea Rødnebbterne Arctic Tern Ba                         . . . . .  
133. Chlidonias niger Svartterne Black Tern N<5                             .      
134. Uria aalge Lomvi Common Guillemot Ba,BJ                         . . . . .  
  Uria aalge Lomvi Guillemot Bu,SP                                    
135. Uria lomvia Polarlomvi Brünnich's Guillemot Ba                         . . . . .  
136. Alca torda Alke Razorbill Bd                         . . . . .  
137. Cepphus grylle Teist Black Guillemot Ba                         . . . . . .
138. Alle alle Alkekonge Little Auk Ba                         . . . . .  
139. Fratercula arctica Lunde Atlantic Puffin Ba                         . . . . .  
  Lunda cirrhata Topplunde Tufted puffin N<5                                    
Order : Columbiformes (duer)
140. Columba livia Bydue Rock Pigeon I                                    
141. Columba palumbus Ringdue Common Wood Pigeon N<5                                    
142. Streptopelia decaocto Tyrkerdue Eurasian Collared Dove N<5                                    
143. Streptopelia turtur Turteldue European Turtle Dove N<5                                    
Order: Cuculiformes (gjøker)
144. Cuculus canorus Gjøk Common Cuckoo N<5                               .    
Order: Strigiformes (ugler)
145. Nyctea scandiaca Snøugle Snowy Owl No                             . . .  
146. Asio otus Hornugle Long-eared Owl N<5                                    
147. Asio flammeus Jordugle Short-eared Owl N<20                               . .  
Order: Apodiformes (seilere)
148. Apus apus Tårnseiler Common Swift N<20                             . .    
                                   
Order :Coraciiformes (råkefugler)                                    
149. Upupa epops Hærfugl Hoopoe N<5                                    
Order: Passeriformes (spurvefugler)
150. Alauda arvensis Sanglerke Sky Lark N<5                                    
151. Eremophila alpestris Fjellerke Horned Lark N<5                                    
152. Riparia riparia Sandsvale Sand Martin N<5                                    
153. Hirundo rustica Låvesvale Barn Swallow No                         . .   . .  
154. Delichon urbica Taksvale House Martin N<5,Br1                             .      
  Anthus novaeseelandiae Tartarpiplerke Richard's Pipit N<5                                    
155. Anthus rubescens Myrpiplerke Buff-bellied Pipit N<5                                    
156. Anthus pratensis Heipiplerke Meadow Pipit Bi                         . . . . .  
157. Anthus cervinus Lappiplerke Red-throated Pipit N<5                                    
158. Anthus trivialis Skjærpiplerke Water Pipit N<5                                    
159. Anthus spinoletta Trepiplerke Tree Pipit N<5                               .    
160. Motacilla flava Gulerle Yellow Wagtail N<20                                    
161. Motacilla cinerea Vintererle Gray Wagtail N<5                                    
162. Motacilla alba Linerle White Wagtail No,Br1                             .      
163. Bombycilla garrulus Sidensvans Bohemian Waxwing No                           .   . .  
164. Cinclus cinclus Fossekall White-throated Dipper N<5                                    
165. Prunella modularis Jernspurv Hedge Accentor N<5                                    
166. Erithacus rubecula Rødstrupe European Robin N<20                                    
167. Luscinia svecica Blåstrupe Bluethroat N<5                                    
168. Phoenicurus phoenicurus Svartrødstjert Black Redstart N<5                                    
169. Phoenicurus ochruros Rødstjert Common Redstart N<5                                    
170. Saxicola rubetra Buskskvett Whinchat N<5                                    
  Saxicola torquata Svartstrupe Stonechat N<5                                    
171. Oenanthe oenanthe Steinskvett Northern Wheatear Nf,Bi                         . . . . .  
  Oenanthe oenanthe leucorhoa     Nf                                    
172. Turdus torquatus Ringtrost Ring Ouzel N<5                               .    
173. Turdus merula Svarttrost Common Blackbird No                         . . . . .  
174. Turdus pilaris Gråtrost Fieldfare No                             .      
175. Turdus philomelos Måltrost Song Thrush N<20                             . . .  
176. Turdus iliacus Rødvingetrost Redwing No,Bi2                         . . . . .  
177. Locustella fluviatilis Elvesanger River Warbler N<5                                    
178. Acrocephalus schoenobaenus Sivsanger Sedge Warbler N<5                                    
179. Acrocephalus palustris Myrsanger Marsh Warbler N<5                                 .  
180. Acrocephalus scirpaceus Rørsanger European Reed Warbler N<5                                 .  
181. Locustella certhiola Starrsanger Pallas's Gresshopper W. N<5                           .        
182. Sylvia borin Hagesanger Garden Warbler N<5                                    
183. Sylvia atricapilla Munk Blackcap N<20                             .   .  
184. Sylvia curruca Møller Lesser Whitethroat N<5                                    
185. Phylloscopus inornatus Gulbrynsanger Yellow-browed Warbler N<5                             .      
186. Phylloscopus sibilatrix Bøksanger Wood Warbler N<5                         .          
187. Phylloscopus collybita Gransanger Common Chiffchaff N<5                                    
188. Phylloscopus trochilus Løvsanger Willow Warbler N<5                                    
189. Muscicapa striata Gråfluesnapper Spotted Flycatcher N<5                                    
190. Ficedula parva Dvergfluesnapper Red-breasted Flycatcher N<5                                    
191. Ficedula hypoleuca Svarthvit fluesnapper Pied Flycatcher N<5                                    
192. Parus major Kjøttmeis Great Tit N<20                           .   .    
193. Lanius collurio Tornskate Red-backed Shrike N<5                                    
194. Lanius excubitor Varsler Great Grey Shrike N<5                                    
195. Pica pica Skjære Common Magpie N<5                               .    
196. Corvus monedula Kaie Jackdaw N<5                                    
197. Corvus frugilegus Kornkråke Rook N<5                                    
198. Corvus cornix Kråke Hooded Crow N<20                                    
  Corvus corone Svartkråke Carrion Crow                                      
199. Corvus corax Ravn Common Raven N<5                           . .      
200. Sturnus vulgaris Stær Common Starling No, Br1BJ                             .      
201. Passer domesticus Gråspurv House Sparrow N<5                                    
202. Passer montanus Pilfink Eurasian Tree Sparow N<5                           .        
203. Fringilla coelebs Bokfink Chaffinch N<5                         . .   .    
204. Fringilla montifringilla Bjørkefink Brambling N<20                         . . . . .  
205. Carduelis chloris Grønnfink European Greenfinch N<5                                    
  Carduelis flavirostris Bergirisk Twite N<5                                    
206. Carduelis flammea Gråsisik Mealy Redpoll No,Bi                           .        
207. Carduelis hornemanni Polarsisik Arctic Redpoll N<20,Bp                                    
208. Loxia curvirostra Grankorsnebb Common Crossbill N<5                                    
209. Loxia leucoptera Båndkorsnebb Two-barred crossbill N<5                                    
210. Carpodacus erythrinus Rosenfink Common Rosefinch N<5                                    
211. Pyrrhula pyrrhula Dompap Common Bullfinch N<5                             .      
212. Coccothraustes coccothraustes Kjernebiter Hawfinch N<5                               .    
213. Calcarius lapponicus Lappspurv Lapland Bunting Nf,Bi                         . . . . .  
214. Plectrophenax nivalis Snøspurv Snow Bunting Bc                         . . . . .  
215. Emberiza citrinella Gulspurv Yellowhammer N<5                               .    
216. Emberiza rustica Vierspurv Rustic Bunting N<5                                    
217. Emberiza schoeniclus Sivspurv Reed Bunting N<20                             . .    
Totalt 217 bekreftede arter.
Hybrider
01. Somateria spectabilis/mollissima ærfugl/praktærfugl   Nf,Bp                                    
02. Larus hyperboreus/argentatus polarmåke/gråmåke   Nf,Bp                                    
Totalt 217 arter Antall arter registrert pr.01.02.17 80 85 83 88 83 88 106 92 93 82 78 82 69 80 91 91 87 4